Простатит

Одним з найпоширеніших урологічних захворювань у чоловіків є запалення передміхурової залози (простатит). Як свідчить статистика, простатитом страждають чоловіки у віці до 50 років. Найчастіше запалення передміхурової залози є первинно хронічним, тобто з'являється без видимого гострого початку.

Простатит частенько характеризується вираженою больовою симптоматикою, невротизацією хворого, розвитком стійких розладів сечовипускання, сексуальних порушень, безпліддя. Тому надзвичайно важливою є своєчасна і достовірна діагностика, а також повноцінне лікування простатиту. Існує декілька видів цього захворювання.

КЛАСИФІКАЦІЯ І КРИТЕРІЇ ПРОСТАТИТУ (NIDDK, 1995)

 

Категорія I

 

Гострий бактеріальний простатит

Гостра бактерійна інфекція, що супроводжується симптоматикою

Категорія II

 

Хронічний бактеріальний простатит

Рецидивуюча простатична інфекція

Категорія III

 

Синдром хронічного тазового болю (CPPS)

Інфекційні агенти в явному виді не визначаються

IIIA

 

Запального типу

Підвищений вміст лейкоцитів в секреті передміхурової залози (>10 в п/зору мікроскопа)

IIIB

 

Не запального типу

Нормальний вміст лейкоцитів в секреті передміхурової залози (>10 в п/зору мікроскопа)

Категорія IV

 

Безсимптомний простатит

Суб'єктивні симптоми відсутні. Виявляється випадково при профілактичному обстеженні

Основним механізмом виникнення простатиту визнаний так званий рефлюкс (закид) сечі в простатичні протоки. Протоки, що дренують залози передміхурової залози, виходять в уретру горизонтально або криво проти струму сечі. Така особливість може сприяти закиду сечі в протоки залоз, порушенню секреторної функції і інфікуванню. Сеча викликає підвищене слизоутворення і злущування клітин. У зв'язку з сильною подразливою дією і кислою реакцією сечі відбувається підвищення в'язкості простатичного секрету. Зрештою, в передміхуровій залозі формуються «пробки», що містять загиблі клітини, фібрин, лейкоцити, сечові солі, що супроводжується порушенням дренажної і секреторної функцій органу і утворенням замкнутих мікропорожнин, де створюються умови для тривалого існування патогенної і умовно-патогенної мікрофлори.

ГОСТРИЙ БАКТЕРІАЛЬНИЙ ПРОСТАТИТ

Гострий бактеріалний простатит викликають переважно аеробні грамнегативні мікроорганізми. Найчастіше — в 80 % випадків — виявляється кишкова паличка. Pseudomonas aeruginosa, Serratia, Klebsiella і Proteus викликають гострий простатит в 10-15 % спостережень, ще в 5-10 % виділяються ентерококи.

Клінічні прояви. Гострий бактерільний простатит характеризується високою температурою і ознобом, сильним болем в прямій кишці, промежині, попереково-крижовій області, вираженими розладами сечовипускання. Набряк передміхурової залози може привести до гострої затримки сечі. Захворювання протікає на тлі загального погіршення здоров'я, болів в суглобах і м'язах.

Діагностика. Діагноз гострого простатиту частенько ставиться на підставі характерної симптоматики, а також результатів клінічного та інструментального обстеження. Будь-які діагностичні маніпуляції, що передбачають механічну дію на передміхурову залозу (чотирьохсклянкова проба, аналіз секрету), протипоказані щоб уникнути поширення інфекції, а також унаслідок різкої хворобливості.

Лікування. Гострий запальний процес диктує необхідність негайного призначення антибактеріальної терапії до отримання результатів бактеріологічного дослідження. Антибіотики призначаються емпірично, часто в комбінаціях, з урахуванням їх ефективності відносно грамнегативних мікроорганізмів і ентерококів. В якості симптоматичних засобів призначаються анальгетики, антипіретики, послаблюючі, регідратанти, рекомендується дотримання постільного режиму. Антибактеріальна терапія має бути досить інтенсивною і тривалою, щоб уникнути як нагноєння, так і хронізації інфекційного процесу.

ХРОНІЧНИЙ БАКТЕРАЛЬНИЙ ПРОСТАТИТ

При хронічному простатиті найчастіше виявляються кишкова паличка (56%), ентерококи (26%), Klebsiella (20%), Pseudomonas aeruginosa (8%), Proteus mirabilis (8%). Проте останнім часом росте інтерес до так званих атипових збудників — хламідій, мікоплазм, уреаплазм, вірусам, трихомонадам і грибкам.

Проникнення мікрофлори в протоки передміхурової залози відбувається в основному внаслідок згаданого вище за уретро-простатичного рефлюксу сечі. Не виключаються також шляхи інфікування через кровоносні і лімфатичні судини. У значної кількості пацієнтів джерелом постійної присутності інфекції служать мікрокальцинати і камені передміхурової залози, що часто виявляються при ультразвуковому дослідженні.

Клінічні прояви. Типовою для хронічного бактеріального простатиту є комбінація больового синдрому і порушень сечовипускання. Больові відчуття відзначаються пацієнтами в над- і підлобковій області, в промежині, крижовій кістці, іноді відзначається прискорена і хвороблива еякуляція. Розлади сечовипускання проявляються в його почастішанні, сечовипусканні ночами, почутті неповного спорожнення сечового міхура, переривчастому струмені сечі.

Діагностика. Діагноз хронічного бактеріального простатиту базується на результатах огляду пацієнта, мікроскопічному і бактеріологічному дослідженні секрету передміхурової залози, даних УЗД.

Лікування. Хронічний простатит украй важко піддається лікуванню. Призначаються антибактеріальні, протизапальні, розсмоктуючі і спазмолітичні засоби. Крім того, не можна говорити про якісне лікування хронічного бактеріального простатиту без спеціальної фізіотерапії. Це, в першу чергу, пальцевий масаж передміхурової залози, вібромасаж, застосування зовнішнього і ректального електро- і ультрафонофорезу лікарських сумішей, сантиметровою, УВЧ- і КВЧ-терапії, синусоїдально-модульованих струмів.

СИНДРОМ ХРОНІЧНОГО ТАЗОВОГО БОЛЮ

Синдром хронічного тазового болю — один з найбільш поширених і найменш вивчених різновидів простатиту. Причини виникнення цього захворювання до теперішнього часу переконливо не встановлені. Велика увага приділяється можливій етіологічній ролі хламідій, уреаплазм і микоплазм, вірусів герпетичної групи. Іншою вірогідною причиною синдрому хронічного тазового болю є постійний рефлюкс сечі з уретри в протоки передміхурової залози. Ще одним чинником виникнення синдрому хронічного тазового болю можуть виступати аутоіммунні процеси. Сприяти розвитку цієї форми простатиту можуть малорухомий спосіб життя, нерегулярне статеве життя, постійні переохолодження, рідкісне сечовипускання.

Клінічні прояви. Клінічна симптоматика при синдромі хронічного тазового болю схожа з проявами хронічного бактеріального простатиту. Переважають болі в промежині, яєчках і статевому члені. Відзначаються розлади сечовипускання, що проявляються частими, іноді імперативними позивами, послабленням натиску струменя сечі. Часто захворювання супроводжується сексуальними дисфункціями.

Діагностика. При дослідженні секрету передміхурової залози у хворих із запальним типом синдрому хронічного тазового болю виявляється підвищений вміст лейкоцитів і макрофагів. При незапальному типі патологічних відхилень не виявляється. Бактеріологічні і молекулярно-біологічні методи не виявляють патогенних мікроорганізмів. Виражених змін при ультразвуковому дослідженні також не відзначається.

Лікування. Добрі результати дає поєднання антибіотиків з нестероїдними протизапальними засобами і уроселективними альфа-адреноблокаторами. Ефективність лікування істотно підвищується за рахунок використання фізіотерапевтичних методик. Це лікувальна фізкультура, електротерапія, лікарський електро- і ультрафонофорез, сидячі теплі ванни, мікроклізми, масаж передміхурової залози. Усе більш широко для зняття больового синдрому застосовується електронейростимуляція, лазерна і магнітна терапія.

Якщо Вас цікавить питання, як лікувати простатит, кваліфіковану консультацію можна отримати, звернувшись в «Андроцентр».

Задати питання