Отримати результати аналізів
Записатися на прийом
Головна>Хірургія професора Бойко>Операції>Чоловіча стерилізація (вазектомія)

Чоловіча стерилізація (вазектомія)

Найбільш ефективним та простим способом чоловічої контрацепції є чоловіча стерилізація (вазектомія). Суть операції полягає в перетині сім’явивідних проток, що запобігає прохідності сперми. Операція виконується під місцевою анестезією протягом 10-15 хвилин і того ж дня пацієнт іде додому.
В даний час існують два варіанти вазектомії.

Традиційний спосіб – пошарове розтин шкіри і оболонок яєчка для виведення в рану сім’явивідних проток і перетин їх. Післяопераційні ускладнення клінічно не виражені (трохи більше 1,5 % операцій).

«Бескальпельний» спосіб – вивільнення сім’явивідних проток за допомогою розсування шкіри тупим шляхом. За такої операції зменшується ймовірність розвитку ускладнень, зокрема появи гематоми.

Після стерилізації рекомендують починати сексуальне життя за тиждень. Оскільки повна відсутність сперматозоїдів в еякуляті досягається тільки після 15-20 сім’явипорскування (або через 3 місяці), спочатку після операції під час статевого акту слід використовувати презервативи або інші методи контрацепції для надійного запобігання вагітності.

Успіх такого хірургічного втручання стовідсотковий. Крім того, безпека такої операції та простота її виконання набагато вища, ніж у подібної маніпуляції, що проводиться у жінки. І обійдеться вона чоловікам дешевше.

Зазвичай вазектомію здійснюють з обопільної згоди подружжя, коли з соціальних чи медичних причин де вони хочуть мати дітей, але є проблема непереносимості інших методів контрацепції, чи подружжя хоче стовідсоткової гарантії надійності методу.

Показанням для чоловічої стерилізації є психічні та спадкові захворювання.
За згодою таку операцію слід враховувати такі чинники, як наявність повноцінної сім’ї, наявність дітей, і навіть вік чоловіки (вазектомія молодим людям не рекомендується). В Україні, на відміну від Росії, немає закону, який забороняє виробляти вазектомію чоловікам, які не досягли 35-річного віку та не мають двох дітей.

Чоловік повинен твердо вирішити, що такий метод контрацепції для нього та його партнерки буде найбільш прийнятним, оскільки після такої операції відновити фертильність (здатність до запліднення) складно. Як правило, вазектомія – незворотний спосіб стерилізації. Однак деякі пацієнти через певний час бажають відновити фертильність. Це часте явище при повторному одруженні, смерті дитини або бажанні мати наступну дитину.

Відновлення фертильності після проведеної добровільної стерилізації одна з найскладніших хірургічних операцій. І навіть якщо хірург має високу кваліфікацію та великий досвід, це не гарантує успішність втручання у таких випадках: тривалий термін після вазектомії, літній вік пацієнта, наявність безпліддя у дружини, сам метод проведеної стерилізації.

Ефективність мікрохірургічної операції відновлення прохідності (тобто наявність сперматозоїдів в еякуляті) становить середньому близько 50 %. Однак лише настання вагітності можна вважати показником ефективності операції з відновлення фертильності.

Народити дитину дана подружня пара зможе і застосовуючи допоміжні репродуктивні технології (запліднення «у пробірці») сперматозоїди, отримані шляхом пункції яєчка або придатку яєчка. Крім того, перед вазектомією ми рекомендуємо чоловікам кріоконсервувати сперму для цього випадку.